Slujba Parastasului și a Panahidei

Posted: 1st July 2014 by Biserica Borzesti in Alte randuieli

Două slujbe ale Bisericii care diferă doar prin consistența lor prin care chemăm mila lui Dumnezeu peste sufletele celor plecați din lumea aceasta.

Soroace de pomenire:

– la 3 zile după moarte;

-la 9 zile;

-la 20 de zile;

-la 40 de zile;

-la 6 luni;

– la un an (în fiecare an până la împlinirea celor 7 ani de la trecerea în veșnicie);

-la 7 ani;

Observație: Slujba de pomenire la împlinirea celor 7 ani se numește în termeni populari „dezgropare”, dar în niciun caz nu trebuie înțeles cuvântul la propriu.

Unii creștini însoțesc slujba parastasului de praznic (masă). Cel care se bucură de daruruile și osteneala miluitorilor au marea datorie și responsabilitate duhovnicească să se roage pentru sufletele celor pentru care s-a făcut pomenirea și respectiv milostenia.

Slujbele însoțite sau nu de praznic trebuiesc săvârșite în sâmbăta de dinaintea împlinirii sorocului.