Muzeu

By Biserica Borzesti

MUZEUL DE CULTURA SI ARTA RELIGIOASA

-monument de importanta nationala-

Program de vizită – complex muzeal:

Luni-Duminică: 9:00-16:00

(Pentru doritori,  complexul este deschis și în afara programului, detalii se stabilesc la telefon. Persoană de contact: Preot Paroh: Cautiș Petrică: nr. tel: 0745032939)

Școala s-a născut în tinda bisericii, iar biserica de la Borzești este și va fi un exemplu dãinuire.  Muzeul de istorie fãurit în 1994, transformã vechea școala într-un monument de culturã și istorie care  afirmă peste veacuri faptul cã Biserica este un stâlp de luminã fãrã de care nimic nu prinde contur.

Exponate de o mare importanță istoricã aduc mãrturie pentru  Borzești, un loc al libertãții de afirmãre culturalã și identitarã. Prin cele 217 obiecte de patrimoniu aparținând secolelor XVII-XX, muzeul este o confirmare a legăturii strânse dintre ortodoxie și școala românească.

Muzeul de cultura si arta religioasa